Gimnastyka korekcyjna w wodzie
Aqua aerobik stał się obecnie bardzo popularną formą aktywności ruchowej. Jest to połączenie aerobiku, gimnastyki korekcyjnej i elementów pływania. Wyjątkowe właściwości wody sprawiają, że jest to trening bezpieczny, efektywny i jednocześnie dostępny dla wszystkich. Aqua-aerobik jest znakomitą zabawą. Decydującym walorem ćwiczeń w wodzie jest odciążenie ciała i możliwość swobodnych zmian jego ułożenia. Umożliwia to wykonywanie ćwiczeń, które dla niektórych osób bywają niemożliwe do wykonania na lądzie, gdyż są bolesne lub zbyt trudne.

Rodzaj prowadzonych zajęć w znacznym stopniu zależy od warunków, jakimi dysponujemy. Zasadnicze znaczenie odgrywa wielkość i głębokość basenu. Zajęcia mogą odbywać się w wodzie płytkiej (do pasa), w wodzie o średniej głębokości (do klatki piersiowej) i w głębokiej (brak kontaktu z dnem). Najkorzystniejszy efekt możemy osiągnąć, gdy basen nie jest jednakowej głębokości, wówczas podczas jednych zajęć możemy przemieszczać się, np. z wody płytkiej na głęboką. Tym samym zmienia się rodzaj treningu.

W wodzie płytkiej i o średniej głębokości można wykonywać ćwiczenia bez użycia dodatkowego sprzętu - jednak należy podkreślić, iż każdy sprzęt uatrakcyjnia spotkanie - w tym przypadku najczęściej planowaną formą są zajęcia choreograficzne o charakterze aerobowym lub zajęcia wzmacniające mięśnie przy wykorzystaniu oporu wody. Woda głęboka obliguje nas do użycia specjalnego sprzętu zwiększającego pływalność, pozwalającego na swobodne unoszenie się na jej powierzchni. Przydadzą się nam pasy wypornościowe, oraz tzw. makarony - piankowe rury.

Niezastąpione są również piankowe sztangi i ciężarki - leciutkie jak piórka hantle, unoszą się na powierzchni i dopiero, kiedy usiłujemy zanurzyć je pod wodę, ujawniają swoje właściwości. Forma wykorzystania powyższego sprzętu zależy w głównej mierze od doświadczenia i inwencji prowadzącego. Utrzymanie pozycji pionowej - wydawałoby się nic trudnego - jednak wymaga napięcia mięśni brzucha, grzbietu i pośladków. Każdy ruch rąk i nóg powoduje zachwianie równowagi ciała, w celu jej odzyskania uruchomiona zostaje dodatkowa grupa mięśni. Jeżeli zwiększymy jeszcze tempo wykonywanych ruchów, dodatkowo praca stanie się bardziej efektywna.
Masz pytania? Zadzwoń: +48 91 829 20 34 lub  +48 503 053 353